Blog

How to communicate with Z generation who mostly stay in our dormitories?

{:en}

While exploring different marketing languages, which are developing every day, communication with social media tools, we need to communicate with Z generations well to make our business get bigger. First of all, let’s explore these generations:

 • Generation X: 1965 – 1979

 • Generation Y: 1980 – 1999 – Millennium

 • Generation Z: 2000 – 2020 – Crystal

Highlights of the Z generation:
 • IQ levels are high;
 • Addicted to Internet; related to digital world;
 • Focused on multiple jobs simultaneously;
 • Value in honesty and trust;
 • Impatient while having an impatient character;
 • Innovative; interested in shortcuts.

So how can we communicate better with the Z generation in our dormitories?

via GIPHY

1) Attract their attention

The Z generation actively uses technology in every field. The closer you are to digitalization, they may feel closer to you. For example, with Livinsoft, you can instantly announce your latest news to students with special filtering; you can be sure that students have reached your announcements.

You need to follow today’s digital trends; it is very important to use these trends correctly. In social media channels, you can target your audience by differentiating and sharing creative, beautiful, high quality images / videos.

via GIPHY

2) Tell the truth

You must be transparent in your communication. Share your story. Storytelling is considered as one of today’s marketing trends. Students, who know all about the story of your business, may have the ownership of your dorm and in time you will realize the positive results to your business.

3) Listen

It is important to make them feel that you value the people in your dormitory. This new generation may bring many new ideas to your business. It will be important for them to put into action the ideas you like. For example, through Livinsoft, you can easily collect and track your failure notifications.

via GIPHY

4) Collect feedbacks and take the action

The Z generation enjoys teamwork. You can also create voluntary work crowned with mini prizes in your dormitories. Also, after collecting periodic feedbacks, making improvements in your dormitories while considering their criticism will make them feel good and valuable. With Livinsoft, which primarily focuses on student dormitories, you can easily collect these feedbacks with the questionnaire module you will transmit with your own students.

5) Effective personalized communication

How and where do you keep your student information? With Livinsoft, you can keep your student information in the most regular way and reach this information from anywhere. On Livinsoft, by saving the special status of the student to the Notes section in the student profiles, you can eliminate the possibility of missing this information.{:}{:tr}

Öğrenci yurtlarımızda çoğunlukla ağırladığımız Z kuşağı ile iletişim kurmak çok önemli. Her gün gelişen pazarlama dilleri, sosyal medya araçları kullanırken yapılan hedeflemelerde –insan toplulukları- kuşaklara göre iletişim ön plana çıkıyor. Öncelikle “Bu kuşaklar nelerdir ve hangi yılları kapsamaktadır?” sorusuna cevap verelim:

 • X kuşağı: 1965 – 1979

 • Y kuşağı: 1980 – 1999 – Milenyum

 • Z kuşağı: 2000 – 2020 – Kristal

Z kuşağının öne çıkan özellikleri:
 • IQ seviyeleri yüksek;
 • İnternete bağımlı; dijital dünyaya ilgili;
 • Birden fazla işe aynı anda odaklanma;
 • Dürüstlüğe, güven duygusuna önem verme;
 • Sabırsız karaktere sahip olurken hırssız olmaları;
 • Yenilikçi olmaları.

Peki, Z kuşağı ile yurtlarımızda daha iyi nasıl iletişim kurabiliriz?

 

 • İlgilerini çekmek

Nasil mı? Z kuşağı aktif olarak her alanda teknolojiyi kullanıyor. Ne kadar dijitalleşmeye yakınsanız, onlar da size daha yakın hissedebilir. Örneğin, Livinsoft ile öğrencilerinize özel filtrelemeler ile anlık olarak duyuruda bulunabilir; öğrencilerin kendi profillerinden duyurulara ulaştığından emin olabilirsiniz.

Günümüz dijital trendleri takip etmek; bu trendleri doğru kullanabilmek çok önemli. Sosyal medya kanallarında seyirciyi çok boğmadan, farklılaşarak ve güzel, kaliteli görseller / videolar paylaşmakla başlayabilirsiniz.

 

 • Gerçeği söylemek

İletişiminizde transparan olmalısınız. Hikayenizi paylaşabilirsiniz. Hikaye anlatacılığı günümüz pazarlama trendleri arasında sayılıyıyor. Öğrenciler, hikayenizle beraber işletmenize olan inancı ve bulunduğu yeri sahiplenmesi artacağından yurdunuzda da olumlu sonuçlu görmeniz söz konusu.

 • Dinlemek

Yurtlarınızdaki öğrencilere kişi özelinde değer verdiğinizi hissettirmeniz önemli. Bu yeni kuşaktan yurdunuza katma değer getirecek birçok yeni fikir gelebilir. Hoşunuza giden fikirleri aksiyona geçirmek de onlar için ayrı önem taşıyacaktır. Örneğin, Livinsoft üzerinden kolayca yurdunuzda oluşan arıza bildirimlerini toplayarak bunların önceliklendirmesini ve takibini yapabilirsiniz.

 

 • Eleştiriye açık olmak ve dikkate almak

Z kuşağı takım çalışmalarından keyif alan bir kuşak. Kendi yurtlarınızda da mini ödüller ile taçlandırdığınız gönüllü işler verebilir; dönemsel geridönüş toplayıp onların eleştirilerini göz önünde bulunarak yurtlarınızda iyileştirme yapmak onları iyi ve değerli hissettirecektir. Öğrenci yurtlarına odaklanan Livinsoft ile kendi öğrencilerinize özel filtrelemeler ile ileteceğiniz anket modülü ile kolayca bu geridönüşleri toplayabilirsiniz.

 • Kişiye Özel İletişim Kurmak

Öğrenci bilgilerinizi nasıl, nerede tutuyorsunuz? Livinsoft ile öğrenci bilgilerinizi en düzenli şekilde tutabilir ve anlık olarak her yerden bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin; öğrencinin özel bir durumunu öğrenci profilindeki Notlar’a kaydederek bu bilgileri de gözden kaçırma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için: Livinsoft Blog

{:}